Krasznabéltek, Észak-romániai település, Történelmi Régió - Partium. Szatmár megye déli részén helyeszkedik el, Erdődtől 15 km-re, a Kraszna folyó mellett. Az 1884-es Borászati Törzskönyv alapján, Szatmár-Kővár vidékhez tartozott ami a Tiszántúli kerület 6 borvidéke.
Krasznabéltek dűlőinek a talaja agyagbemosódásos barna erdőtalaj. Az anyakőzet üledékes jellegű, homokkő/cementált homok/, ahol a kötőanyag szilicium-oxid. Egyes lejtőkön jól kivehető a vas-oxid jelenléte erre utal a talaj vöröses barna színe.
A krasznabélteki szőlőtermésztés története
A bélteki szőlőtermesztés több évszázados múltra tekint vissza az írásos emlékek alapján, bár vannak periódusok amelyek kiesnek, a történet az 1085-es évre néz vissza egy régi homályba merült monda alapján.
A régiek elbeszélése nyomán, amikor Szent László kemény csatát vívott a besenyőkkel, megpihent a mostani helység határában, ahol a katonái borral megtöltött tököt hoztak a megfáradt királynak, aki viccesen megkérdezte milyen bélű-tök ez és innen ered a Béltek elnevezés.
1723-ban Gróf Károlyi Sándor megveszi az egész uradalmat a Prépostváry családtól. Ebben az időben Szatmár megyét Bacchus székhelyeként emlegetik, annyira virágzott a szőlőtermesztés és borászat.
1730-ban a németországi Oberschwabenből származó svábokat telepítenek a gróf tanácsára Béltekre, ahol szőlőterületeket kapnak, melyekért 2 évig nem kellett dézsmát fizetni.
A fajtaösszetétel is sokat változott az évszázadok alatt , amit biztosan tudunk az, hogy telepítettek Furmintot, Bakatort, Rizlinget, Günspitzet, és Chasselast valamint a filoxéravész után direkttermő szőlőket.A jelenlegi fajtaösszetétel nagyon változó, ugyanis megtalálhatjuk a Rizling, Traminer, Chardonnay, Sauvignon, Szürkebarát valamint a Cabernet sauvignon, Merlot, Kékfrankos, Pinot noir és Syrah fajtákat.
Bárki aki elhalad a Szatmárnémeti-Zilah útvonalon, nem tudja figyelmen kívül hagyni a bélteki dombok varázslatos világát, a kicsi pincék szinte csalogató látványát, valamint a szőlősorok katonás rendezettségét. Jelenleg Béltek az újabb besorolás alapján Szatmár Hegyaljához tartozik és mi őszintén hiszünk abban, hogy a régi dicsősége újra feltámadt.
A borászat története
A borászatot 1999-ben alapították tudatos, komoly hagyományokon alapuló, a szakma iránti szeretetből és elkötelezetségből, akkor amikor még senki nem hitt abban, hogy a cég úttörő lesz a régióban, megalapozva az észak-erdélyi szőlőtermesztést.
A cég folyamatosan fejlődött és egyre több területet vásárolt meg, a kezdeti 2,5 hektárról a területet 20 hektárra növelték. A borászat tiszteli és ápolja az ősök hagyatékát ezért is volt fontos az, hogy megvásárolja 2002-ben az akkoriban már romokban lévő Károlyi-pincét (1730-ban épült), aminek régi arculatát sikerült visszaállítani.
Jelenleg a feldolgozás a 2016-ban épült borászati csarnokban folyik, míg a vendégfogadás a régi Károly-i pincében történik, ami egyben a pincészet székhelye.
A borkészítés filozófiája
A pince borásza Serli Csilla, aki egyszerű technológiával állít elő jó minőségű borokat. Fontos szerepet tölt be hitvallásában a természetesség, a gyümölcs eredetiségének a megőrzése. Akik megkóstolják a borokat, azokat megérinti a borász szenvedélye, a szakma iránti szeretete és tisztelete, ami nélkül igazán csodálatos borok nem is születhetnének. Fontosnak tartja az igazi kitartó munkát, amely egy jól meghatározott utat követ, amit soha nem lehet elhagyni, ennél a szakmánál ugyanis nem szabad gyors sikereket hajszolni.
Bió szőlőből készült, igazán egyedi bor, aminek egy olyan szőlőfajta az alapja ami kizárólag Krasznabélteken található. Igazán büszkék vagyunk arra, hogy hozzájárultunk a Grünspitz megmentéséhez. A 2017-es évjáratot nagy odafigyeléssel vigyázgattuk, 4 napot áztattuk a héján, majd spontán erjesztéssel nőtte ki magát egy testes, gerinces, szikrázó mineralitású borrá.
Egyedi kisérője a füstölt halaknak, tenger gyümölcseinek, pácolt ételeknek és kocsonyának.
Alkoholtartalom: 11 V%
Savtartalom: 5,7 g/l
Szárazsági fok: száraz
Ajánlott fogyasztási hőmérséklet: 110 C
Bió alapanyagból készült, csábítóan elegáns illatú bor, ahol csodálatosan fonódnak össze a bodza, jázmin, csalán, lime és spárga jegyek. Az illat mámorító varázsát igazi extravaganciával dobja fel a kiváló savszerkezet, ami felejthetelen élményt nyújt kellemes nyári estéken.
A bor kíváló kísérője a tenger gyümölcseinek, zsíros halételeknek, szardíniának, citrusos makrélának, pácolt báránynak, görög salátának valamint fokhagymás sajtoknak.
Alkoholtartalom: 12,4 V%
Savtartalom: 6,6 g/l
Szárazsági fok: száraz
Ajánlott fogyasztási hőmérséklet: 10-120 C
A bor három ökotermesztésből származó szőlőfajta(Cabernet Sauvignon, Merlot, Kékfrankos)házasítása. A bor 3 hétig erjedt a héján, majd 16 hónapot érlelődött másod, harmad töltésű francia barrique hordókban. Az érlelés eredményeként egy intenzív rubin színű, elegáns illatú bort kaptunk. Aromavilágát művészien építik fel az érett piros gyümölcsös, a pikáns és édes, menta és édesgyökér jegyek, megalapozva egy jó szerkezettel, amit a tanninoknak és savaknak köszönhetünk.
Kíváló kísérője a füstölt kolbásznak és szalálminak, marhahúsnak, vad és júhhúsnak valamint a grilezett disznóhúsnak.
Alkoholtartalom: 14 V%
Savtartalom: 6,0 g/l
Szárazsági fok: száraz
Ajánlott fogyasztási hőmérséklet: 16 0 C
A bor két biotermesztésből származó szőlőfajta (Chardonnay, Sauvignon blanc) házasjtása, ahol a két fajta csodálatosan fonódik össze, akár a Maros és az Olt vize a legendában. Igazi vegetális nedű, ahol fergeteges táncot jár illatban a zöld fű, fehér vadvirágok és a finom tölgyfa. A karakteres savtartalom teszi igazán egyedivé ezt a 2017-es házasítást.
A bor kivételes kísérője a kecske és juhsajtoknak, füstölt halaknak, tenger gyümölcseinek és grillezett gombának.
Alkoholtartalom: 12,5 V%
Savtartalom: 6,00 g/l
Szárazsági fok: száraz
Biószőlőből készült, rubin színű nedű, melynek fő jellemzői a fűszeresség, a szilva és meggy aromák, megbolondítva szegfűszeggel és egy pici vaníliával, ami a 2000 literes ászokhordó ajándéka. Savtartalma jellemzően markánsan bélteki, ami virgoncságot kölcsönöz ennek a makrancos hölgynek. Lecsengése harsány és kellemesen fűszeresen gyümölcsös, talán ez teszi igazán feledhetetlenné a kóstoló számára.
Páratlan kísérője a nyársan sült halaknak, borjúsültnek, pikáns és félig érlelt sajtoknak, valamint a fűszeres fasírtnak.
Alkoholtartalom: 13,1 V%
Savtartalom: 6,6 g/l
Szárazsági fok: száraz
Ajánlott fogyasztási hőmérséklet: 160 C
A Rajnai rizling cégünk szívecsücske, biószőlőből készült, elegánsan illatos, igazi nagymenő. A 2018-as évjáratú nedű markáns savtartalma, teljes összhangban van a maradék cukortartalommal. Az ízvilágát akárcsak az illatát diszkrét eleganciával töltik ki az érett sárgagyümölcsök, akácvirág, valmint fehérbors jegyek, megbabonázva a végét egy hihetetlenül izgató mineralitással.
A bor kíváló kísérője az ázsiai és mexikói ételeknek, fűszeres és pikáns sülteknek, valamint a sertés és baromfi pörkölteknek.
Alkoholtartalom: 12 V%
Savtartalom: 6,60 g/l
Szárazsági fok: félszáraz
Ajánlott fogyasztási hőmérséklet: 8 0
Palackozott boraink elsősorban pincék környezetében szerezhetőek be.
Amennyiben szívesen ellátogatnának személyesen is környezetünkbe, keressenek bennünket bizalommal az alábbi elérhetőségeken.
SC NACHBIL SRL
447040 Beltiug, jud Satu Mare, Romania
str. Pietii, nr. 428.
Tel: +40 261 870 200
Fax: +40 261 870 201
Mobil: +40 757 109 755
E-mail: office@nachbil.com
Web: www.nachbil.com